ROOT - Aktualności

Majówka z historią w tle….

Początek maja to przez wszystkich wyczekiwany czas odpoczynku, relaksu na świeżym powietrzu i dłuższe wolne od obowiązków szkolno – zawodowych.

Ale czy wiemy, co stoi za tą przysłowiową majówką? Potężna dawka historii… jak zawsze :)

Międzynarodowe święto pracy obchodzone jest co roku 1 maja, a jego historia sięga końca XIX wieku. W 1884 roku w Chicago miała miejsce wielka manifestacja robotników, którzy domagali się skrócenia dnia pracy do 8 godzin. Robotnicy pracowali 6 dni w tygodniu po 12 godzin. W Polsce Święto Pracy zostało na stałe wprowadzone do kalendarza w roku 1950.

2 maja Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej w 2004 roku. To święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości narodowej oraz symbolach narodowych.

Święto Konstytucji 3 maja – to perła w koronie nie tylko świąt majowych, ale i w koronie historii Naszego Kraju w ogóle. Pierwsza w Europie Ustawa Zasadnicza miała uratować kraj przed oplatającymi ją mackami rosyjskimi. To próba wyzwolenia spod dominacji zaborców. Choć uchwalona przez Sejm, zatwierdzona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego nie mogła wejść w życie… ale dawała poczucie walki i wychodzenia z opresyjnych wydarzeń na tarczy, nie z tarczą.

Świętujmy :)